Винаги съм била на страната на младите и амбициозни мои колеги. Прави ми удоволствие да работя с тях, споделям техния ентусиазъм и склонноста им към експерименти. Както се казва – кефя се от сърце на поколението Y, та нали и синът ми принадлежи към него.
Напоследък попадам на твърде много случаи, в които току-що дипломирани млади хора на възраст от 25 до 29-30 години с години не могат да си намерят подходяща работа по специалността. Затова работят каквото им попадне или още по-зле – не работят нищо.
Статистиката сочи, че сред младите хора едва 20% намират работа по специалността си. Тълкуванията са, че университетите ни произвеждат прекалено много специалисти, за които няма място в бизнеса и администрацията. И също – че се обучават прекалено много студенти по икономика, медицина и право, а недостатъчно в инженерните специалности.
Каква може да е причината да не мога да си намеря работа ?
Вероятно има и друга причина и тя е в начина, по който младите специалисти търсят работа и в техните нереалистични очаквания. През последните седмици ми се наложи да помагам на млада дама с диплома по компютърни технологии, която не може да си намери работа в продължение на 2-3 години.
Доста се учудих, тъй като българските софтуерни и ИТ фирми непрекъснато изпитват глад за кадри. Стигна се дотам да се твърди, че липсата на специалисти е спирачка за развитието на ИТ бизнеса у нас. И в същото време – млади хора с именно това образование стоят без работа и се отчайват…
Защо им е трудно да си намерят работа?
1. Нямат опит в кандидатстването
Естествено е, че младите хора не знаят как най-добре да кандидатстват. Обикновено следят обявите в 1-2 популярни сайта за работа и пускат предварително подготвена стандартна автобиография. После чакат…
Необходимо е да вложат много повече усилия. Автобиографията трябва да е доста подробна. След пускането на документите трябва да се обаждат във фирмата, за да проверят дали са получени. Трябва много внимателно да се подготвят за интервю. Трябва да прочетат доста за историята и продуктите на фирмата, в която кандидатстват за работа…
2. Нямат стратегия за намиране на работа
Обикновено младите хора не си представят ясно какво точно искат да работят. Само в областта на компютърните технологии има няколко възможни професионални реализации – програмист, специалист по качеството на софтуера, администратор на бази данни, администратор на мрежи, специалист по подготовка на техническа документация…
Обаче рядко някой си прави труда да си представи разликите в тези позиции, да проучи какво точно правят хората на тези длъжности, какви специфични знания и умения са нужни, да се подготви малко повече…
Прави ми впечатление и това, че не се поемат рискове. Почти не ми се е случвало досега да срешна млад човек, който да е избраузвал стотина фирми и да е поел инициативата сам да се представи на фирмите, които му допадат и в които би искал да работи.
3. Имат нереалистични очаквания за първа работа
Българските родители създават идеалистични представи у децата си. Ние страшно много държим на доброто образование и формираме у младите хора съзнанието, че доброто образование автоматично ще отвори всички врати за тях. И че дипломата е краят на усилието, а не началото…
И младите хора тръгват с големи торби към първите си работни места. За условия, за социални придобивки, за заплащане… Истината е, че специално в бизнеса чисто българските фирми не са толкова богати и постепенно през годините условията се подобряваха. Но бавно, стъпка по стъпка. И често и самите собственици споделят неудобствата в работната среда заедно с персонала.
Истината е друга – дай, за да получиш. Необходим е известен период на чиракуване, на овладяване на занаята. Да навлезеш в професията, да научиш тънкостите й, да можеш да създаваш реални продукти, да има видими резултати от работата ти. И тогава започваш да получаваш.
4. Не търсят професионална помощ при намирането на работа
Младите хора се притесняват да поискат съдействие за намиране на работа. Винаги могат да се обърнат към техни познати, роднини или по-големи приятели и да помолят за помощ. Има неща, които са продукт на опита, тънкости, особености на процеса по кандидатстване. И няма начин тези неща да се знаят от един начинаещ специалист, те са продукт на опита.
Ще се радвам и вие да споделите мнението си.